עמוד זה מציג את כל האירועים המתרחשים במחלקה השבוע. ניתן לבחור שבוע אחר, או תאריכים שונים, בשדות בתחתית העמוד.

אשנב למתמטיקה

סוליטר בולגרי וחברים Online

יוני 4, 18:00—19:30, 2024, אולם 101-, בניין מתמטיקה

מרצה

אסף חסון

תקציר

סוליטר בולגרי משוחק באופן הבא: קחו 15 אבנים. וחלקו אותן למספר ערמות, ללא הגבלה כלשהי על מספר הערמות או על הגודל של כל ערמה. עתה קחו אבן אחת מכל ערמה, וצרו ערמה חדשה. קיבלתם חלוקה חדשה של האבנים לערמות. חזרו על התהליך. אחרי מספר סופי של פעמים, בהכרח תחזרו לחלוקה שבה כבר הייתם. החלוקה הזו תהיה תמיד לערמות בגודל 1,2,3,4,5 – וזו חלוקה יציבה שהמשחק לא משנה. תוצאה דומה תתקבל לכל ערמת אבנים מגודל N, עבור N מספר ”משולש“ (מספר שהוא סכום המספרים מ-1 עד k לאיזה k טבעי).

בהרצאה ניתן הוכחה קלה של הטענה הזו, ונדון בשאלות קשורות: מה קורה אם מתחילים את המשחק עם N אבנים למספר שאינו מספר משולש? מהם המחזורים במקרה זה? כמה מחזורים יש? כמה מצבי ”גן עדן“ – מצבים שאין להם מצב קודם – קיימים ועוד.

AGNT

Adic Completion, Derived Completion, Prisms, and Weak Proregularity

יוני 5, 14:10—15:10, 2024, -101

מרצה

Amnon Yekutieli (Ben Gurion University)

תקציר

The lecture will start with a few useful (and probably new!) theorems on adic completion of commutative rings and modules. Then I will discuss derived adic completion, in its two flavors: the idealistic and the sequential. The weak proregularity (WPR) condition on an ideal \a in a ring A, which is a subtle generalization of the noetherian condition on the ring A, is a necessary and sufficient condition for the two flavors of derived completion to agree. WPR occurs often in the context of perfectoid theory, and I will finish the talk with theorems relating WPR to prisms.

Typed notes available soon at the bottom of this web page:

https://sites.google.com/view/amyekut-math/home/lectures


תאריכים אחרים